Cine a fost Emil Bodnaras? Avem aici un portret, link.
În timpul în care în fruntea Partidului Comunist s-a aflat Gheorghe Gheorghiu-Dej, Bodnăraș a ocupat mai multe funcții importante, după cum urmează:

  • ministrul forțelor armate (5 noiembrie 1947 – 4 octombrie 1955)
  • vicepreședinte al Consiliului de Miniștri (20 august 1954 – 4 octombrie 1955)
  • prim-vicepreședinte al Consiliului de Miniștri (4 octombrie 1955 – 19 martie 1957)
  • vicepreședinte al Consiliului de Miniștri (20 martie 1957 – 17 martie 1965)
  • ministrul transporturilor și telecomunicațiilor (20 martie 1957 – 27 aprilie 1959)

Bodnăraș a devenit unul dintre colaboratorii loiali ai lui Ceaușescu. Pentru o perioadă, a continuat să mai dețină funcția de prim-vicepreședinte al Consiliului de Miniștri (18 martie 1965 – 8 decembrie 1967), după care a fost numit în funcția de vicepreședinte al Consiliului de Stat (1967-1976), funcție importantă, dar fără pârghii de decizie în stat. El a rămas totuși, până la moartea sa, unul dintre cei mai influenți membri ai elitei comuniste. A fost distins cu înalte ordine și medalii.

Dar ce vreau eu sa arat aici e ca istoria joaca feste considerabile. Cui? Cred ca oricui crede in atasamente politice-spiritualiste. Cum spune Donoso Cortes, omul trebuie sa-si dea seama ca orice vorba si orice actiune pe care o face este despre Dumnezeu, ca vrea sau nu vrea.

Emil Bodnăraș a decedat la data de 24 ianuarie 1976 în București și, spre deosebire de ceilalți lideri ai partidului care erau înmormântați la Monumentul Eroilor Comuniști din Parcul Libertății, rămășițele sale pământești au fost puse într-un sicriu de metal masiv și înmormântate, la dorința sa, într-o criptă de lângă biserica construită pe banii lui în satul natal, Iaslovăț din județul Suceava.

Anunțuri